Anemostat nawiewny i wywiewny - jaki wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Odpowiadają za doprowadzanie powietrza do pomieszczeń (nawiewniki) lub jego odprowadzanie (wywiewniki). Choć montowane są często jako alternatywa dla kratek wentylacyjnych, stanowią odrębną grupę produktów i ich dobór odbywa się na nieco innych zasadach.
Polecane kratki wentylacyjne
Anemostat czy kratka wentylacyjna?
Podstawowa różnica między anemostatem a kratką wentylacyjną polega na tym, że zdecydowana większość tych pierwszych – w przeciwieństwie do kratek – ma możliwość regulacji, a sama budowa anemostatu ułatwia przepływ powietrza w określonym kierunku. Kratki pozwalają na efektywny ruch powietrza w obu kierunkach, co nie jest często wskazane (a do czego może dochodzić nawet w przypadku dobrze zaprojektowanych systemów wentylacyjnych).
Anemostat czy kratka, jak łatwo podjąć decyzję?
Najprostszym kryterium pozwalającym na podjęcie dobrej decyzji, jest konieczność regulacji. Im większe i częstsze są problemy z utrzymaniem właściwego przepływu powietrza (zarówno jeśli chodzi o szybkość, jak i kierunek), tym lepszym rozwiązaniem są anemostaty. W instalacjach pracujących idealnie w każdych warunkach kratki będą wystarczające.
Jak dobrać anemostaty?
Dobór anemostatu nie jest szczególnie skomplikowany, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów.
- Nawiew czy wyciąg? Anemostaty są zakończeniami kierunkowymi, a więc albo ułatwiają nawiew powietrza, albo jego wywiew. W zależności od miejsca i projektu instalacji wentylacyjnej, w danej lokalizacji stosować można tylko jeden z tych dwóch typów i wynika to wyłącznie z charakterystyki całego systemu wentylacyjnego.
- Wielkość przepływów. W instalacji wentylacyjnej dostarczanie nowego powietrza i odbieranie go z mieszkania powinno następować w takim samym tempie – to będzie się i tak działo, natomiast jeśli anemostaty będą dobrane nieodpowiednio, może pojawić się nieprzyjemny szum, gdy będą pracowały intensywniej niż powinny. Warto dobierać anemostaty w taki sposób, aby zalecane wydajności się idealnie równoważyły.
- Zakres regulacji. Ponieważ większość anemostatów (wywiewnych i nawiewnych) ma możliwość regulacji przepływu, należy uwzględnić ten parametr w wyborze idealnego urządzenia. Im szerszy zakres regulacji, tym lepiej, ale należy pamiętać, że w położeniach skrajnych może obniżyć się sprawność wentylacji lub może pojawić się szum z anemostatów – nie jest to ich wadą, ale powinno zaważyć na decyzji o wyborze konkretnego modelu.
Anemostaty nawiewno-wywiewne: czy mają sens?
Anemostaty nawiewne i wywiewne montowane są stosunkowo często, natomiast nawiewno-wywiewne sporadycznie. Choć ich zaletą jest duża uniwersalność, zwykle sprawdzają się gorzej niż anemostaty wspomagające przepływ powietrza w tylko jednym kierunku. Stosuje się je tam, gdzie zmiany kierunku przepływu powietrza nie niosą ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji dla wydajności systemu wentylacyjnego, ale zaleca się raczej stosowanie anemostatów kierunkowych.
Tworzywa i jakość
Anemostat nie jest poddawany szczególnie dużym naprężeniom, więc zasadniczo nie musi być przesadnie odpornym elementem, natomiast z racji bezpośredniego kontaktu z powietrzem o różnej temperaturze i wilgotności, może się okazać, że najtańszy materiał nie spełnia wymogów funkcjonalnych.
- Anemostaty z tworzyw sztucznych. Ich podstawową zaletą jest niska cena. Są odporne na wilgoć, ponieważ nie korodują, ale niektóre tworzywa narażone na promienie słoneczne i przedłużający kontakt z wilgotnym powietrzem mogą stawać się bardziej kruche wraz z upływem czasu. Może to powodować uszkodzenia mechanizmu regulacji anemostatu, ale w przypadku urządzeń regulowanych sporadycznie nie jest dużym problemem.
- Anemostaty metalowe. Wykonane są z blachy stalowej ocynkowanej i zabezpieczone farbą proszkową. To skutecznie zapobiega korozji, o ile całość jest wykonana profesjonalnie, a dodatkowo taki materiał nie reaguje na promieniowanie UV zmniejszeniem trwałości, więc jako anemostat do szczególnie wymagających instalacji nadaje się lepiej mimo wyższej ceny.
Jak ustawić anemostaty?
Kluczowym zagadnieniem związanym z anemostatami jest ich prawidłowa lokalizacja. Najpopularniejsze obecnie rozwiązanie, czyli anemostat sufitowy, zapewnia dobre zbieranie powietrza (wywiewny) lub równomierne jego rozprowadzanie (nawiewny), a przesunięcie anemostatów bliżej ścian może zmienić przepływ powietrza. W dużym zakresie można temu zapobiegać, regulując anemostaty.
- Tylko nieliczne modele anemostatów nie mają żadnej możliwości regulacji przepływu.
- Większość anemostatów można regulować poprzez dokręcenie lub odkręcenie kapsla, przez co zmienia się wielkość szczeliny i efektywna wielkość zakończenia wentylacyjnego.
- Anemostatów zwykle nie można zupełnie zamknąć. Zapobiega to zatrzymaniu działania wentylacji, co jest poważnym ryzykiem w przypadku kratek z regulacją, odcinających pomieszczenia praktycznie zupełnie od dostępu powietrza z kanałów wentylacyjnych.
Jak działają anemostaty?
Anemostaty wykorzystują proste zasady fizyki do wspomagania wywiewu lub nawiewu powietrza. W przeciwieństwie do kratek wentylacyjnych mają profilowane krawędzie, co ułatwia przepływ powietrza w określonym kierunku. Nie mają one natomiast żadnego mechanicznego wspomagania wentylacji – oznacza to, że za generowanie ciągu odpowiada sama konstrukcja wentylacji.
Kilka wątpliwości
- Często stawiane jest pytanie o to, czy stosować anemostat, czy nawiewnik. Jest ono o tyle nieprecyzyjne, że choć każdy nawiewnik jest anemostatem, to nie każdy anemostat jest nawiewnikiem. Z technicznego punktu widzenia, mimo odmiennej konstrukcji, nawet nawiewnik nad oknem pełni funkcje anemostatu, tyle że nie jest montowany na zakończeniu wentylacji.
- Czy anemostaty można stosować wszędzie? Zasadniczo tak, natomiast trzeba zwrócić uwagę na kierunek przepływu powietrza. Anemostaty zamiast kratek to często dobry kierunek zmian, z tym że w niektórych przypadkach z technicznego punktu widzenia jest to trudne do zrealizowania.
Komentarze (0)